...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Nadmiar magnezu: objawy, przyczyny i zalecenia

Suplementacja magnezu ma wiele zalet: pomaga radzić sobie w sytuacjach stresowych, wspiera funkcjonowanie układu ruchu i układu nerwowego. Bardzo ważne jest przyjmowanie odpowiedniej dawki tego makroelementu oraz dowiedzieć się do czego może doprowadzić niedobór i nadmiar magnezu. Objawy występujące przy nadmiarze obecności jonów magnezowych we krwi wymagają pomocy lekarskiej, dlatego warto wiedzieć, co powinno zaniepokoić.

Objawy nadmiaru magnezu

Stosunkowo trudno jest spowodować szkodliwy dla organizmu nadmiar magnezu. Objawy nie są charakterystyczne. Na początku mogą pojawić się biegunki oraz odwodnienie, które następnie przechodzą w zaparcia oraz zatrzymanie oddawania moczu. Ponadto mogą pojawić się zaburzenia snu i świadomości, problemy z mową i wzrokiem, dezorientacja, osłabienie mięśni, mrowienie i drętwienie skóry na twarzy. Zaburzenia rytmu serca, trudności z oddychaniem oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi wskazują już na bardzo poważny problem, który wymaga bezzwłocznej konsultacji lekarskiej.

Przyczyny nadmiaru magnezu

Jakkolwiek opisane wyżej objawy nadmiaru magnezu są bardzo poważne, nie zdarzają się zbyt często – o wiele częściej lekarze mają do czynienia z niedoborem magnezu u swoich pacjentów. W przypadku osoby zdrowej, nawet spora dawka suplementów z magnezem raczej nie wywoła patologicznego nadmiaru tego pierwiastka we krwi, czyli gdy jego stężenie przekracza 1,2 mmol/l. Hipermagnezemia, bo tak określa się stan nadmiaru, najczęściej pojawia się wtedy, kiedy źle pracują organy wewnętrzne, przede wszystkim nerki. Ma często związek z niedoczynnością tarczycy lub innych gruczołów – nadnerczy. Problem jest związany także z zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych z pożywienia. Normalnie przyswajanie magnezu z pożywienia wynosi około 30-50%, a więc różnego rodzaju schorzenia zapalne jelit lub żołądka także mogą przyczynić się do choroby. Inne czynniki ryzyka to niektóre typy nowotworów oraz chorób autoimmunologicznych.

Jak uniknąć problemów?

Unikanie niedoborów, jak i nadmiaru magnezu jest najskuteczniejsze, jeśli skonsultujemy się z naszym lekarzem, który określi stan zdrowia, zleci odpowiednie badania i ustali odpowiednią dawkę suplementów z wybraną formą magnezu. Przyjmowanie preparatu zgodnie z zaleceniami i dbanie o zróżnicowaną dietą oraz regularna kontrola zdrowia zapobiega problemom z nieprawidłowym poziomem magnezu.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl