...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Białko w moczu – co warto o nim wiedzieć? Normy, przyczyny i leczenie

Rutynowe badanie moczu może nam dużo powiedzieć o stanie całego organizmu, a w szczególności o kondycji układu moczowego. Dokładna analiza polega na ocenie kilku ważnych składników, które mogą znajdować się w moczu. Ich pojawienie się może świadczyć o wielu chorobach. Jednym z niepokojących zjawisk jest obecność białka w moczu. O czym może świadczyć białko w moczu? Jakie daje objawy? Dowiedz się, jak reagować, gdy się pojawi.

Białko w moczu – jakie są normy?

Nie każda ilość białka w moczu świadczy o chorobie. Uważa się, że prawidłowy zakres jego stężenia u osoby zdrowej może wynosić <150 mg/dobę. Śladowe ilości białka często nie są nawet wykrywane w badaniu ogólnym moczu. Jeżeli zatem wynik Twojego badania jednoznacznie wskazuje, że obecne jest białko w moczu, wskazana jest konsultacja z lekarzem. Czasami wystarczające jest ponowne wykonanie badania po wcześniejszym wyeliminowaniu czynników, które mogły wpłynąć na niekorzystny wynik.

Nieznacznie podniesiony poziom białka w moczu może być spowodowany m.in. wysiłkiem fizycznym, nasilonym stresem, stanem podgorączkowym czy nawet miesiączką. Jeżeli jednak białka jest więcej lub występują inne niepokojące objawy, lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Badanie białka w moczu – jak się do niego przygotować?

Aby sprawdzić, czy białko jest obecne w moczu i zbadać jego poziom, wykonuje się badanie ogólne moczu. W tym celu pobierz próbkę porannego moczu. Ważne, by pochodziła ona ze środkowego strumienia. Materiał powinien być zebrany do sterylnego pojemnika, który należy szczelnie zamknąć. Należy go dostarczyć do punktu pobrań, najlepiej przed upływem 2 godzin. W innym przypadku pobraną próbkę należy przechowywać w lodówce.

Ilość moczu, jaka umożliwia wykonanie badania, to co najmniej 50 ml, czyli ok. 1/3 pojemnika. Ważna jest także właściwa higiena miejsc intymnych. Okolice ujścia cewki moczowej należy umyć ciepłą wodą oraz wytrzeć do sucha czystym ręcznikiem. Kobiety w trakcie miesiączki, a także 2 dni przed i 2 dni po menstruacji, powinny przełożyć badanie na inny termin. Istnieje ryzyko zafałszowania wyniku poprzez obecność krwinek czerwonych i komórek nabłonkowych.

W zależności od sposobu działania punktu diagnostycznego wynik można odebrać jeszcze tego samego lub kolejnego dnia.

Obecność białka w moczu – co oznacza?

Pojawienie się białka w moczu jest sygnałem ostrzegawczym. Może świadczyć o uszkodzeniu lub chorobie nerek. Wczesny etap uszkodzenia nerek najczęściej przebiega bezobjawowo. W przypadku, gdy uszkodzenie pogłębia się, a ilość białka w moczu się zwiększa, mogą pojawić się takie objawy jak: obrzęki, nudności, zmęczenie czy duszności.

Obecność moczu pojawia się również w chorobach przewlekłych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca. U kobiet w ciąży może być związany ze stanem przedrzucawkowym.

Oprócz tego białkomocz może powstawać w wyniku różnych schorzeń, takich jak, m.in.:

– kiła,

– wirusowe zapalenie wątroby,

– białaczka,

– zakażenie HIV,

– anemia sierpowata,

– hipoglikemia,

– reumatoidalne zapalenie stawów,

– zespoły nefratyczne.

Jest to jedynie część chorób, które mogą powodować występowanie białka w moczu. Ich lista jest bardzo długa.

Jak leczyć białko w moczu?

Ważne jest, że obecność białka w moczu nie jest jednostką chorobową samą w sobie, lecz objawem innych chorób. Istnieją jednak naturalne i całkowicie bezpieczne sposoby na wspomaganie pracy układu moczowego oraz sercowo-naczyniowego. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie ziół moczopędnych, m.in. skrzypu polnego, mniszka lekarskiego, pokrzywy czy liścia brzozy. Te rośliny mają także zastosowanie w leczeniu nadciśnienia, które często związane jest z leczeniem białka w moczu. W asortymencie naszego sklepu znajdują się gotowe mieszanki ziół, które usprawniają pracę nerek i układu moczowego. Warto je wypróbować, by w naturalny sposób poprawić funkcjonowanie całego organizmu.

W przypadku wykrycia obecności białka w moczu warto także, byś zwrócił uwagę na swoją dietę. Powinna zawierać dużo aminokwasów i niewielkie ilości cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Ważne jest ograniczenie soli, gdyż znajdujący się w niej sód powoduje jeszcze większe zatrzymywanie wody.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl