...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Co to jest ozon i czy ozonowanie zabija wirusy?

Co to jest ozon i czy ozonowanie zabija wirusy?

W dobie pandemii koronawirusa i w czasie sezonu grypowego mamy coraz większą świadomość obecności groźnych wirusów i chcemy skutecznie zapobiegać infekcjom. Jednym ze znanych i zyskujących na popularności sposobów na dezynfekcję powietrza i powierzchni w pomieszczeniach jest ozonowanie. Podpowiadamy, jaka jest zasada działania tej metody i czy ozonowanie zabija wirusy oraz bakterie.

Co to jest ozon i na czym polega ozonowanie?

Jednym z najważniejszych składników powietrza, niezbędnym do życia organizmów, jest tlen. Normalnie występuje w formie cząsteczek składających się z dwóch atomów tlenu – O2. Istnieje też inna forma tlenu, zawierająca trzy atomy – O3, czyli ozon. Jest to bardzo aktywna, dużo mniej stabilna forma, która może być wykorzystywana w różny sposób. Naturalnie występuje przede wszystkim w atmosferze, gdzie gromadzi się w warstwie ozonowej. Funkcją warstwy ozonowej jest pochłanianie szkodliwych promieni UV od słońca. Ozon powstaje przy wyładowaniach elektrycznych, na przykład po burzy. Jest silnym reduktorem i znany jest jako jeden z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych, czyli zabijających bakterie, a także wirusy. Ozonowanie wykorzystuje prąd elektryczny żeby z tlenu z powietrza wytworzyć ozon. Jego zwiększone stężenie pozwala na usunięcie szkodliwych substancji i drobnoustrojów.

Czy ozonowanie zabija wirusy w pomieszczeniach?

Określa się, że ozon jest mniej więcej 50 razy bardziej skuteczny oraz działa 3000 razy szybciej przy zabijaniu bakterii niż często stosowany w uzdatnianiu wody chlor. Badania naukowe wykazują także dużą skuteczność w zabijaniu wirusów. Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego istnieje duże prawdopodobieństwo, że ozonowanie może niszczyć także wirusa SARS-CoV-2

Bądź bezpieczny w trakcie i po ozonowaniu!

Większe stężenie ozonu jest szkodliwe nie tylko dla drobnoustrojów, ale i dla większych organizmów, także dla człowieka. Ozon przygruntowy jest uznawany jako jeden ze wskaźników zanieczyszczenia powietrza, a objawy podrażnienia tym gazem to senność, bóle głowy, drapanie w gardle, kaszel, a przy większych stężeniach obrzęk płuc – potencjalnie śmiertelny, podwyższone tętno oraz ciśnienie krwi. Z tego względu należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją użytkowania domowych ozonatorów i postępować ściśle według niej, zachowując środki bezpieczeństwa oraz dokładnie wietrząc pomieszczenia po ozonowaniu.

Jeżeli jesteś zainteresowany ozonowaniem i chcesz nabyć urządzenie możemy polecić modele, które dostępne są na poniższej stronie

Ozonatory -> Kliknij tutaj

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl