...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Odczuwasz mrowienie ust? Poznaj przyczynę!

Mrowienie ust jest przypadłością pozornie nieszkodliwą. Zazwyczaj nie wiąże się z odczuwaniem bólu, a jedynie nieprzyjemnym odczuciem. Przypominać może wbijanie szpilek w część ciała, na której się pojawia. Na pewno kiedykolwiek tego doświadczyłeś, chociażby gdy zdrętwiała Ci noga lub ręka. Czy jednak odczuwałeś mrowienie ust i twarzy? Poznaj najczęstsze przyczyny tych dolegliwości. Dowiedz się również jakich chorób mogą być objawem i w jaki sposób uporasz się z nimi raz na zawsze.

Mrowienie ust, czyli parestezje

Dolegliwość objawiająca się mrowieniem ust należy to tak zwanych parestezji. Nazywa się ją też czuciem opacznym, przeczulicą, hiperalgezją albo alodynią. Parestezje to uciążliwe zaburzenia. Objawiają się one mrowieniem, drętwieniem, pieczeniem, bólem, niedoczulicą lub nagłą zmianą temperatury skóry (gwałtowne odczucie zimna lub gorąca). Mogą występować na różnych obszarach ciała. Niepoprawne odczuwanie bodźców jest spowodowane najprawdopodobniej uszkodzeniem nerwów obwodowych. Jednoznaczne stwierdzenie przyczyny jest dość trudne, gdyż jest to złożona dolegliwość. Oddziałuje na nią wiele różnorodnych czynników.

Jakie są najczęstsze przyczyny mrowienia ust?

Mrowienie ust może zostać wywołane przez wiele czynników. Za ich podłoże można uznać między innymi:

– alergię na wybrane kosmetyki, jak pomadka ochronna, szminka, płyn do demakijażu, pasta do zębów,

– alergię na pożywienie,

– mrowienie ust występujące po alkoholu,

– niektóre zabiegi kosmetyczne, jak powiększenie ust za pomocą kwasu hialuronowego,

– hipoglikemię, nazywaną niedocukrzeniem, czyli niski poziom cukru we krwi, zaburza ona pracę gospodarki węglowodanowej w ciele człowieka,

– hipokalcemię, to jest niedobór wapnia we krwi, występuje ona głównie u ludzi mających niedobór witaminy D albo tych, którzy w przeszłości zostali poddani zabiegowi usunięcia gruczołów przytarczycznych,

– pozostałe niedobory witamin, w tym głównie folianów oraz witaminy B12, których rolą jest zadbanie o prawidłowe działanie układu nerwowego,

– migrenę,

– padaczkę,

– stwardnienie rozsiane,

– choroby uszkadzające nerwy,

– choroby dotyczące psychiki, przede wszystkim depresję i zaburzenia lękowe.

Odczuwasz mrowienie ust? Pomoże Ci lekarz!

W przypadku gdy odczuwasz mrowienie ust, konieczna jest pomoc specjalisty. Jest to ważne przede wszystkim, gdy dolegliwość ta ma charakter częsty i nawracający. Pomocna może okazać się wizyta u lekarza rodzinnego. Powinien on przeprowadzić z Tobą wywiad dotyczący choroby i zbadać Cię. Na tej podstawie zdecyduje o wykonaniu kolejnych badań, wizycie u innych specjalistów i być może o dalszym leczeniu. Pomocnymi badaniami przy uczuciu mrowienia ust mogą okazać się badania laboratoryjne, elektrofizjologiczne i obrazowe (między innymi TK, rdzenia kręgowego, MR mózgu).

Uważnie obserwuj swój organizm, gdy odczuwasz mrowienie ust i twarzy. W razie pojawienia się innych objawów pomoc lekarza może okazać się pilna. Szczególnie niepokojące jest nagłe osłabienie organizmu, utrata przytomności albo paraliż. Zmartwić powinno Cię również pojawienie się mrowienia warg po urazie głowy lub innej części ciała. Przede wszystkim, gdy występuje ono wraz z trudnościami w mówieniu, czy zaburzeniami widzenia.

W jaki sposób pozbędziesz się mrowienia ust?

Sposób wyleczenia mrowienia ust jest zależny od jego przyczyny. Jest to ważne, gdyż jednostki chorobowe, które je powodują, znacznie różnią się od siebie. Jeżeli podłożem są niedobory witamin, lekarz zaleci Ci ich uzupełnienie. Z kolei przy alergii pomocne może okazać się całkowite zrezygnowanie z produktu wywołującego uczulenie. Innym rozwiązaniem, gdy całkowite usunięcie alergenu nie jest możliwe, może być zażywanie odpowiednich lekarstw. Jeżeli mrowienie ust pojawia się po alkoholu, zalecana jest abstynencja. W przypadku chorób mających ostry przebieg, na przykład stwardnienia rozsianego lub padaczki, lekarz dobiera indywidualnie metody leczenia. Gdy są one skuteczne, powinien poprawić się stan zdrowia całego organizmu, a niepożądane objawy – w tym przypadku mrowienie ust – ustąpić.

W sytuacji, gdy zgłaszasz się do lekarza z objawem mrowienia ust, istotne jest, żeby podjął on tak zwaną diagnostykę wykluczającą. Oznacza to, że zadaniem specjalisty jest odrzucenie wszystkich chorób, na które nie cierpisz. W sytuacji, gdy odkryje on przyczynę wstępujących u Ciebie parestezji, powinien zaproponować właściwą formę terapii. Dzięki jej działaniu występujące objawy zmniejszą się, a być może nawet całkiem ustąpią. Najprawdopodobniej leczenie będzie obejmowało całą jednostkę chorobową, a nie tylko symptom, czyli mrowienie ust.

Mrowienie ust po kwasie hialuronowym

Mrowienie ust może być również konsekwencją wykonanego wcześniej zabiegu ich powiększania. Szczególnie gdy został do tego użyty kwas hialuronowy. W dzisiejszych czasach na zabieg ten decyduje się coraz więcej kobiet. Mimo że jego końcowy efekt może być dla większości z nich zadowalający, to muszą one wziąć pod uwagę przeciwskazania do jego wykonania. Przede wszystkim wypełnienie nie będzie możliwe, gdy klientka cierpi na alergię, zmiany bakteryjne albo podrażnienie ust. Ograniczeniem są też choroby autoimmunologiczne, niektóre lekarstwa, ciąża, infekcje skóry i wiele innych. Po wykonaniu zabiegu powiększania ust przez kilka dni można odczuwać niektóre dolegliwości. Może to być bolesność, zaczerwienienie, drętwienie, zaburzenia czucia. Po kwasie hialuronowym często odczuwa się też mrowienie ust. Czasami zdarza się, że osoba poddana zabiegowi doznaje wstrząsu anafilaktycznego czy reakcji alergicznej. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub nieustępujących typowych dolegliwości po zabiegu niezbędne jest zwrócenie się o pomoc do lekarza medycyny estetycznej albo lekarza rodzinnego. Warto jednak zauważyć, że powikłania spowodowane kwasem hialuronowym mają miejsce rzadko. Większość niepożądanych reakcji jest winą niewłaściwej aplikacji kwasu lub jego wadliwej jakości.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl