...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Czy wiesz, jakie witaminy warto zażywać na bolące stawy? Sprawdzamy!

Ból w obrębie stawów to przypadłość, na którą mogą cierpieć nie tylko osoby starsze. Dlatego warto włączyć do swojej codziennej diety suplementy, które są pomocne w walce z tą dolegliwością. Zastanawiasz się, jakie witaminy brać na bolące stawy? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł!

Ból stawów i jego przyczyny

Dolegliwości bólowe stawów objawiają się w różny sposób. Mogą mieć charakter stały lub epizodyczny, pojawiać się nagle lub narastać stopniowo. Nierzadko towarzyszą kobietom w ciąży, osobom starszym oraz tym, którzy zmagają się z różnego rodzaju chorobami. Zanim dowiesz się, jakie witaminy sprawdzą się w przypadku bolących stawów, chcemy przyjrzeć się przyczynom występowania tego zjawiska.

Problem ten pojawia się w przebiegu niektórych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, toczeń rumieniowaty czy dna moczanowa. Inną przyczyną są choroby zwyrodnieniowe stawów, które związane są ze zniszczeniem chrząstki stawowej, pokrywającej powierzchnię stawów. Wraz z przebiegiem choroby staje się ona cieńsza, krucha i mniej sprężysta – wówczas kości zaczynają ocierać się o siebie, a to powoduje ból. Choroby te dotykają najczęściej seniorów, lecz pojawić się mogą także u osób prowadzących siedzący tryb życia, zmagających się z nadwagą, a także u wyczynowych sportowców.

Ból stawów może występować także w przebiegu chorób zakaźnych takich jak grypa, świnka lub odra.

Jakie witaminy pomogą na bolące stawy?

Jeżeli zastanawiasz się, jak możesz usprawnić pracę swoich stawów, warto zacząć od przyjrzenia się swojemu jadłospisowi. Być może brakuje w nim pewnych ważnych elementów, które wpływają na pracę układu kostno-stawowego. Czy wiesz, które z nich są dla Ciebie niezbędne?

Witamina C

Witamina C, kojarzona głównie z przeziębieniami i infekcjami, jest także bardzo ważna dla Twoich stawów. Badania wykazują, że osoby, które regularnie spożywają bogate w nią produkty, rzadziej zapadają na choroby stawów. Wiesz, z czego to wynika? Otóż witamina C jest potrzebna organizmowi do produkcji kolagenu, czyli białka budującego m.in. kości i stawy.

Witamina D

Kolejnym ważnym składnikiem jest witamina D, która jest nieoceniona w procesie budowania zdrowych kości. Jej suplementacja jest wskazana zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dostęp do światła słonecznego jest ograniczony.

Witamina K

Trzecią ważną witaminą dla prawidłowego funkcjonowania stawów jest witamina K. Jest to całkiem nowe odkrycie w profilaktyce chorób stawowych. Badania jednak potwierdzają, że działa zabezpieczająco na stawy, chroniąc je przed degeneracją, co jest szczególnie ważne w przypadku osób starszych.

Co jeszcze może pomóc na bolące stawy?

Już wiesz, jak ważne jest dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin. Istnieją jednak inne składniki, których niedobory warto uzupełnić.

Glukozamina

Składnik ten jest naturalnym aminocukrem, który jest ważny dla chrząstki i płynu stawowego. Jest odpowiedzialny za odbudowę uszkodzonej chrząstki, a także zapobieganie jej degeneracji. Może również pomóc przy łagodzeniu objawów bólu wynikającego z choroby stawów. Warto uzupełnić codzienną dietę o glukozaminę poprzez zażywanie suplementów diety w tabletkach, kapsułkach lub w proszku.

Chondroityna

Jest to jeden z najważniejszych składników budujących kości i chrząstki. Podobnie jak glukozamina, wspomaga odbudowę chrząstki stawowej, wzmacniając jej strukturę i zapobiegając uszkodzeniom. Produkt ten dostępny jest pod postacią kapsułek lub tabletek, może występować jako preparat jedno- lub wieloskładnikowy. Warto zażywać go profilaktycznie w czasie wzmożonej aktywności fizycznej – dzięki temu uchronisz swoje stawy przed różnego rodzaju urazami.

Kolagen na stawy

Kolagen jest białkiem, który jest ważnym składnikiem kości, zębów, naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz włosów. Stanowi ważny element budulcowy chrząstki stawowej, więzadeł i ścięgien. Jest niezbędny do właściwego funkcjonowania niemal całego organizmu, w tym także do utrzymania ruchomości stawów. Specyficzne właściwości sprawiają, że kolagen jest rozciągliwy, a przy tym bardzo wytrzymały. To właśnie dzięki niemu produkowana jest odpowiednia ilość mazi stawowej. Naturalny kolagen jest konieczny do utrzymania pełnego zakresu ruchu stawów i zachowania ich bezbolesnego funkcjonowania.

Wraz z procesami starzenia się organizmu, włókna kolagenowe zaczynają zanikać. Niedobory tego białka zauważa się szczególnie u osób wyczynowo uprawiających sport oraz cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów. Problem ten jednak nieuchronnie dotknie każdego z nas. Warto zatem uzupełnić swoją codzienną dietę w to cenne białko. Możesz to zrobić za pomocą preparatów dostępnych w naszym sklepie. Wśród licznych produktów oferujemy m.in. kolagen z dorsza atlantyckiego firmy Skoczylas czy też kolagen organiczny z dziką różą marki Soul-Farm. Warto zapoznać się z ich specyfikacją i wybrać najlepszy wariant, dzięki któremu odczujesz znaczną poprawę w funkcjonowaniu Twoich stawów, a wszelkie dolegliwości bólowe odejdą w zapomnienie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl