Choroby dróg oddechowych dotyczą całej rodziny i mogą być uciążliwe w leczeniu. Pomocą w takiej sytuacji może być wykonywanie inhalacji w domu. Dobór odpowiedniego urządzenia jest kluczowy w powodzeniu zabiegu. Jaki inhalator wybrać, aby korzystanie z niego było jak najbardziej skuteczne?
Dlaczego warto mieć inhalator w domu?
Leki działają najskuteczniej, jeśli są aplikowane dokładnie w miejsce, w którym dzieje się proces chorobowy. Z tego względu tak bardzo przydatne są inhalacje – dzięki nim lecznicze substancje trafiają do oskrzeli i oskrzelików, przepływając przez całe drogi oddechowe i przynosząc ulgę w stanach zapalnych, a nawet alergii, astmie oraz innych, poważnych chorobach, jak mukowiscydozie. Domowe inhalacje pomogą przy przeziębieniu, nieżytach nosa, leczeniu zapalenia krtani, tchawicy lub oskrzeli. Nadają się dla dzieci, jak i dla dorosłych, można je używać zawsze, kiedy zachodzi taka potrzeba.
Rodzaje urządzeń
Przy rozważaniu, jaki inhalator (inaczej określany jako nebulizator) wybrać, w pierwszej kolejności trzeba poznać rodzaje dostępnych na rynku inhalatorów. Można wyróżnić trzy podstawowe typy: tłokowo- pneumatyczne, ultradźwiękowe oraz siateczkowe, typu „mesh”. Różnią się one między innymi sposobem rozbijania cieczy z lekiem na małe drobinki, rozmiarem drobin, trybem pracy (ciągłym lub przerywanym), poziomem hałasu i dodatkowym osprzętem.
Obecnie uznaje się, że najlepsze są innowacyjne inhalatory siateczkowe, i takie właśnie urządzenia najlepiej wybrać do użytku domowego. Są one niewielkich rozmiarów i można je stosować nawet w podróży, bo działają nawet na baterie. Ich cicha praca to ogromny plus – zabieg można wykonać nawet w czasie snu dziecka. Obsługa urządzenia jest całkiem prosta, a aerozol tworzony przez nie jest znacznie trwalszy i zapewnia najskuteczniejszą aplikację leku.
Ważne parametry
Przy wyborze nebulizatora warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak frakcja respirabilna, czyli określenie, jaka część cząstek, które wytwarza inhalator ma pożądany rozmiar. Najlepiej, gdy jego wartość wynosi powyżej 70%. Sam rozmiar cząsteczek także ma ogromne znaczenie. Zbyt duże cząstki, powyżej 5 µm średnicy nie będą dobrze wchłaniane przez nabłonek oskrzeli i oskrzelików. Najlepiej, żeby deklarowana przez producenta średnica wynosiła 2-3 µm, a nawet 1 µm.