...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Kogo atakuje koronawirus i jak się przed nim ochronić?

Od kilku miesięcy żyjemy w ciągłym napięciu, słuchając kolejnych doniesień o chorych na COVID-19. Nosimy maseczki, dezynfekujemy powierzchnie, myjemy ręce, a nowe obostrzenia wprowadzane są praktycznie co tydzień. W tym natłoku informacji można się łatwo pogubić, co nastręcza kolejnych stresów. Dziś wyjaśnimy kogo atakuje koronawirus i czy rzeczywiście trzeba się go aż tak bać.

Czym jest choroba COVID-19?

Ciężka niewydolność oddechowa wywołana wirusem SARS-CoV-2 towarzyszy nam już prawie od roku. Choć początkowo odnotowywano ją w innych krajach, od marca oficjalnie obecna jest i u nas. Kolejne nakazy i zakazy mają na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby i ograniczenie dziennej zachorowalności. W natłoku informacji można się pogubić, dlatego nic dziwnego, że nie wiesz dokładnie, kogo atakuje koronawirus. Ciężkie zapalenie płuc odnotowano bowiem u stosunkowo małej liczby osób, a znaczna większość (80%) radzi sobie o wiele lepiej. Niemniej trudności z oddychaniem, gorączka i suchy kaszel mogą świadczyć o tym, że cierpisz na coś więcej niż na sezonową grypę.

Kogo atakuje koronawirus, a kto jest bezpieczny?

Faktem jest, że każdy może się zarazić wirusem SARS-CoV-2, niezależnie od płci czy wieku. Jednak to osoby z grupy podwyższonego ryzyka odczują jego skutki, bo są narażone na ciężki przebieg choroby. Jeśli zastanawiasz się, kogo najbardziej atakuje koronawirus, to wśród osób powyżej 80. roku życia odnotowano najwyższą śmiertelność. To samo dotyczy tych, którzy chorują na raka, nadciśnienie tętnicze, astmę, cukrzycę i wszelkie schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym. Młode osoby przechodzą ją łagodnie, wciąż jednak nie wiadomo, jakie są długofalowe konsekwencje. Najmłodsi z kolei mogą chorować i nawet o tym nie wiedzieć, dlatego ich kontakt z osobami w grupie ryzyka powinien zostać ograniczony do minimum, a nawet całkowicie zabroniony.

Jak chronić się przed zarażeniem?

Ponieważ ciężko jednoznacznie określić kogo zaatakuje koronawirus, każdy powinien przestrzegać zasad, jakie obowiązują. Zasłanianie ust i nosa maseczkami, najlepiej tymi o medycznym przeznaczeniu, a także dezynfekcja rąk i używanie jednorazowych rękawiczek, powinny stać się Twoim nawykiem. Noś więc zawszeprzy sobie odpowiednie środki higieniczne, zachowuj dystans społeczny i unikaj spotkań z osobami z grupy ryzyka. To, że Ty nie chorujesz, nie oznacza bowiem, że nie przenosisz wirusa, tym samym narażając innych na ciężką odmianę COVID-19.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl