...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Koronawirus – objawy, które mogą wskazywać na zakażenie COVID-19

Koronawirus – objawy, które mogą wskazywać na zakażenie COVID-19

Koronawirus od samego początku pandemii dawał u pacjentów szereg dosyć niespecyficznych objawów. Choć wirus ten znany jest już od jakiegoś czasu, a na całym świecie angażowane są potężne środki w jego zwalczanie, to fakty nie pozostawiają wątpliwości – choroba ta wciąż jest obecna i zagraża wielu osobom. Co więcej, wraz z biegiem czasu odpowiedzialne za nią patogeny mutują, dając coraz to nowsze symptomy. Jak rozpoznać, że zaatakował Cię koronawirus? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić, omówimy w dzisiejszym artykule. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by bezpiecznie przetrwać pandemiczną rzeczywistość!

Koronawirus – jaki jest obecnie?

Pandemia COVID-19 trwa już naprawdę długo i w tym czasie zdążyła dać się we znaki bardzo dużej części społeczeństwa. Niestety wirus nie odpuszcza. Choć wiele osób już go przechorowało, a inni zdążyli się już na niego zaszczepić, to eksperci prognozują nadejście kolejnych fal zachorowań. Czym obecnie charakteryzuje się koronawirus? Jakie objawy dają jego poszczególne warianty?

Najpopularniejsze objawy koronawirusa

Jeden z kluczowych problemów z objawami koronawirusa polega na tym, że od samego początku istnienia choroby obserwuje się ich bardzo wiele. Co więcej, mogą być one naprawdę zróżnicowane, a często także niespecyficzne. W ciągu ostatnich miesięcy lekarze stworzyli listę niemal kilkudziesięciu różnych symptomów, na które uskarżają się pacjenci z COVID-19. Przyjrzyjmy się temu, które z nich pojawiają się najczęściej.

Objawy koronawirusa często sprawiają, że bywa on mylony z grypą. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zwykle daje on podobne symptomy. Do tych, które obserwowane są najczęściej, zalicza się przede wszystkim bóle mięśni, zmęczenie, bóle głowy, ból gardła czy katar. Wśród bardzo charakterystycznych dla COVID-19 objawów znajduje się także gorączka i kaszel – czasami naprawdę uporczywy, duszący i powodujący trudności z oddychaniem.

Co istotne, w trakcie trwania pandemii u pacjentów z koronawirusem pojawiały się też dość osobliwe objawy. Do tych o nietypowym charakterze zaliczyć można np. utratę węchu i smaku. Wiele osób uskarża się również na tzw. mgłę mózgową, która pojawia się nie tylko w trakcie choroby, ale też już po jej przejściu.

Objawy koronawirusa niekiedy dotyczą także pracy przewodu pokarmowego. Mowa tu przede wszystkim o nudnościach, wymiotach i biegunce. Do niespecyficznych symptomów tej choroby zaliczyć można też objawy skórne – w tym tzw. covidowe palce, czyli zmiany w postaci plam, pęcherzy i owrzodzeń, które pojawiają się na palcach rąk i stóp.

Koronawirus – objawy poszczególnych wariantów

Jak już wspomnieliśmy, przez kilkanaście miesięcy pandemii wirus mutował, tworząc coraz to nowsze warianty. Co ciekawe, dla jego poszczególnych mutacji specyficzne były nieco inne symptomy. Jakie? Oto najpopularniejsze objawy różnych wariantów koronawirusa:

– w początkowej fazie pandemii koronawirus, zwany wtedy również wirusem z Wuhan, objawiał się przede wszystkim kaszlem, gorączką, zmęczeniem i utratą węchu oraz smaku;

– podobne objawy dawał tzw. koronawirus brytyjski, czyli wariant alfa – zarażeni nim pacjenci najczęściej uskarżali się na kaszel, gorączkę, zmęczenie, ból mięśni, ból gardła i utratę węchu;

– obecnie w Europie najczęściej spotykany jest tzw. wariant delta, czyli koronawirus, który wywodzi się z Indii – jego objawy mogą przypominać przeziębienie lub problemy żołądkowo-jelitowe.

Koronawirus w wariancie delta – co musisz o nim wiedzieć?

W przypadku zakażenia najczęściej spotykanym obecnie wariantem delta lista objawów koronawirusa wciąż jest dosyć długa. Do najczęściej obserwowanych symptomów zalicza się zmęczenie, ból głowy, katar czy ból gardła. Za charakterystyczne objawy uważa się również rozstrój żołądka, wysypkę, biegunkę, nudności, wymioty, suchość w ustach i zaczerwienione oczy. Mówi się także o tym, że przy wariancie delta mogą pojawiać się ciężkie zapalenia migdałków, zaburzenia słuchu i groźne zakrzepy.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Jak widzisz, objawy koronawirusa mogą być bardzo zróżnicowane. Podobnie jest z przebiegiem choroby, który może przyjmować zarówno postać łagodną, jak i naprawdę groźną. Jak chronić się przed zakażeniem? Jedną z form ochrony jest szczepienie – choć obecny wariant delta może atakować osoby zaszczepione, to zwykle obserwuje się u nich łagodny przebieg choroby.

Co jeszcze możesz zrobić, by uniknąć objawów koronawirusa? Na co dzień warto pamiętać o odpowiednich środkach ochrony osobistej – w tym o noszeniu maseczek i regularnym korzystaniu ze środków dezynfekujących. W wielu przypadkach pomocne mogą okazać się również dedykowane dezynfekcji urządzenia np. ozonatory.

Sposobem na to, by uchronić się przed infekcją – zarówno koronawirusem, jak i innymi patogenami, jest wzmacnianie odporności, w którym pomogą Ci suplementy i dobrej jakości probiotyki. Szeroki wybór wspomnianych środków ochrony i suplementów czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu. Sprawdź nasz asortyment i wybierz produkty, które pomogą Ci uniknąć zakażenia COVID-19!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl