...
Sklep internetowy Shoper.pl
Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Objawy chorej wątroby – jak je rozpoznać i jak na nie reagować? Wyjaśniamy

Wątroba jest bardzo ważnym narządem w ludzkim organizmie. Pełni ona wiele funkcji, w tym m.in. metaboliczną i magazynującą. Posiada funkcje odpornościowe, a także oczyszcza naszą krew z toksycznych substancji. Po czym możesz rozpoznać, że Twoja wątroba przestaje prawidłowo funkcjonować? Na jakie objawy chorej wątroby musisz być wyczulony? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

Co warto wiedzieć o wątrobie?

Wątroba jest największym ludzkim organem. To, co ją wyróżnia, to jej zdolności do samoregulacji. Jest to także organ, o którym rzadko pamiętamy. Niezdrowa dieta czy nadużywanie alkoholu są dla niego dużym obciążeniem. Lata niewłaściwego trybu życia mogą zrobić swoje, a wątroba ulegnie zniszczeniu. Objawy chorej wątroby nie są łatwe do zaobserwowania. Narząd ten nie posiada receptorów czuciowych. Oznacza to, że nawet w przypadku jego złego stanu nie odczujesz bólu.

Z tego właśnie powodu część pacjentów trafia do lekarza zbyt późno. Tymczasem uszkodzenie wątroby może postępować przez długie lata. Ma to niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, jego samopoczucie, a nawet wygląd. Warto zatem odpowiednio wcześnie zadbać o stan swojej wątroby. Pomocne mogą być przy tym suplementy diety powstałe z myślą o wsparciu wątroby. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu.

Najczęstsze objawy chorej wątroby

Wiele chorób wątroby rozwija się bezobjawowo. U niektórych pacjentów część symptomów nie daje się obserwować nawet przy zaawansowanym etapie choroby. Czasami nawet po zgłoszeniu się do specjalisty dotarcie do przyczyny problemów może trwać dosyć długo. Są jednak objawy chorej wątroby, które można zaobserwować.

Ból brzucha

Jak już wiesz, chora wątroba nie boli. Ewentualne dolegliwości bólowe można odczuwać podczas ucisku wątroby na inne organy. Częstym objawem są bóle brzucha. Niepokojące jest także uczucie pełności oraz obrzęku.

Zmiana koloru moczu

Jednym z symptomów, który powinien zwrócić Twoją uwagę, jest zmiana zabarwienia moczu. W przypadku zdrowych osób mocz powinien być słomkowy i półprzejrzysty. Jeżeli zatem zaobserwujesz u siebie zmianę jego koloru na ciemny, a nawet krwisty – warto zgłosić się do lekarza. Taka sytuacja występuje wtedy, kiedy we krwi znajduje się nadmiar bilirubiny. To z kolei wskazuje na niewłaściwą pracę wątroby.

Pogorszenie samopoczucia

Jednym z charakterystycznych objawów schorzeń wątroby jest wyraźne pogorszenie samopoczucia. Najczęściej współwystępuje ono w parze z chronicznym zmęczeniem.

Uczucie obrzęku

Kolejnym objawem świadczącym o dolegliwościach wątroby jest uczucie obrzęku na dłoniach i twarzy. Występować może on także na nogach oraz wokół kostek. Zauważyć go możesz szczególnie w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu. Obrzęki mogą także towarzyszyć w ciągu dnia, znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie.

Czy objawy skórne mogą świadczyć o chorobach wątroby?

Przy chorobach wątroby pojawić się mogą zmiany w wyglądzie skóry. Schorzenia tego organu wpływają na cały organizm i przejawiać się mogą właśnie poprzez zmiany skórne.

Najczęstsze objawy na skórze to:

– przebarwienia,

– nadwrażliwość skóry na dotyk, skłonność do powstawania siniaków,

– kępki żółte, czyli miękkie podskórne złogi cholesterolu,

– świąd skóry,

– pajączki naczyniowe, które najczęściej pojawiają się na ramionach, szyi oraz klatce piersiowej,

– rumień dłoni oraz objaw głowy meduzy, czyli poszerzenie żył znajdujących się dookoła pępka,

– utrata owłosienia – najczęściej w okolicach intymnych.

O dolegliwościach wątrobowych może świadczyć również zażółcenie skóry oraz białka oka. Niepokojącym objawem jest także szorstka i pomarszczona skóra, tzw. skóra banknotowa.

Objawy chorej wątroby – jak je leczyć?

Jeżeli zaobserwujesz u siebie którykolwiek z objawów chorej wątroby, musisz niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista pokieruje dalszą diagnostyką i leczeniem. W leczeniu chorób wątroby stosowane są terapie farmakologiczne. Konieczne może być również wdrożenie odpowiedniej diety.

Aby zapobiegać powstawaniu chorób wątroby, warto zawczasu wdrożyć działania profilaktyczne. Zdrowa dieta, odpowiednia ilość ruchu, a także wspierające pracę wątroby suplementy diety, mogą okazać się idealnym zestawieniem.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 575 219 555
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl